Wat de Arbowet vraagt en hoeveel BHV'ers je nodig hebt

Elke werkgever met personeel moet bedrijfshulpverlening organiseren en één of meer werknemers aanwijzen als BHV’er. Dat staat in artikel 3 en artikel 15 van de Arbowet. Hoeveel BHV’ers je nodig hebt, staat niet in de wet: dat volgt uit de risico’s in je eigen organisatie.

Inhoudsopgave

BHV regelen bij Velco

Opleiden, oefenen en vastleggen, bij één partij.

BVBN-erkend opleider
Cursus op eigen locatie
BHV-plan opstellen

Wat zegt de wet?

Artikel 3 van de Arbowet verplicht elke werkgever om doeltreffende maatregelen te nemen voor eerste hulp bij ongevallen, brandbestrijding en de evacuatie van werknemers en andere aanwezigen. Ook moet hij zorgen voor goede verbindingen met de externe hulpdiensten.

Artikel 15 werkt dat uit. De werkgever laat zich daarbij bijstaan door een of meer werknemers die hij aanwijst als bedrijfshulpverlener. Hun taken staan in de wet:

  • eerste hulp verlenen bij ongevallen;
  • brand beperken en bestrijden en de gevolgen van ongevallen beperken;
  • in een noodsituatie alarmeren en alle werknemers en andere aanwezigen evacueren.

Verder bepaalt artikel 15 dat de BHV’ers zo zijn opgeleid, uitgerust, in aantal en georganiseerd dat ze die taken naar behoren kunnen uitvoeren. En volgens artikel 8 moet de werkgever alle werknemers informeren over hoe de BHV is georganiseerd, dus ook wie geen BHV’er is.

Wat een BHV’er in de praktijk doet, lees je bij wat doet een BHV’er.

Hoeveel BHV'ers heb je nodig?

Dat staat niet in de wet. Sinds 2007 bestaat er geen vaste verhouding meer tussen het aantal werknemers en het aantal BHV’ers. Het aantal volgt uit de risico-inventarisatie en -evaluatie: welke risico’s er na de genomen maatregelen overblijven en welke incidenten daarbij realistisch zijn.

De Nederlandse Arbeidsinspectie noemt de factoren die daarbij meewegen:

  • de grootte, de indeling en de ligging van het bedrijf;
  • het aantal werknemers en anderen dat aanwezig is;
  • hoe zelfredzaam de aanwezigen zijn;
  • hoe dichtbij de hulpdiensten zijn en hoe snel ze er kunnen zijn;
  • de voorschriften van de brandweer.

Belangrijk is dat er op elk moment genoeg BHV’ers aanwezig zijn. Reken dus ook met ploegendiensten, vakanties en ziekte. Twee BHV’ers op een afdeling die allebei op vrijdag vrij zijn, zijn op vrijdag nul BHV’ers.

Mag de werkgever zelf BHV'er zijn?

Ja. Volgens de Arbeidsinspectie mag de directeur of eigenaar zelf als BHV’er optreden. Voorwaarde is dat iemand anders de BHV-taken kan overnemen als hij er niet is. In een klein bedrijf waar de eigenaar de enige BHV’er is, ontbreekt dat vaak.

Moet je de BHV vastleggen?

De Arbowet noemt geen plan bij naam. Wel moeten werknemers weten hoe de BHV is georganiseerd. De Arbeidsinspectie gaat er daarom van uit dat de organisatie is vastgelegd en bekendgemaakt, in veel gevallen schriftelijk. Hoe complexer de situatie, met een groot bedrijf, een ingewikkeld gebouw of veel aanwezigen, hoe uitgewerkter dat plan moet zijn.

Zo’n plan heet een BHV-plan of maakt deel uit van het bedrijfsnoodplan. Daarin staat onder meer wie de BHV’ers zijn, wat hun taken zijn, waar de verzamelplaats is en hoe de hulpdiensten worden opgevangen.

Wie controleert het?

De Nederlandse Arbeidsinspectie. Een inspecteur kijkt eerst of er een actuele RI&E is waarin de BHV is meegenomen. Daarna gaat het over de organisatie zelf: zijn er genoeg BHV’ers, zijn ze opgeleid voor alle wettelijke taken, wordt er geoefend? Als vuistregel noemt de Arbeidsinspectie dat het ontruimingsplan één keer per jaar wordt geoefend.

De inspecteur spreekt daarbij ook gewone werknemers, niet alleen de BHV’ers. Weten zij hoe ze alarm slaan, hoe ze een BHV’er bereiken en waar de verzamelplaats is? Schiet de BHV tekort, dan kan de inspecteur handhaven, bijvoorbeeld met een eis tot naleving.

Geldt dit voor elke sector?

Ja. De verplichting geldt voor elke werkgever met personeel, of dat nu een kantoor, een restaurant, een school of een fabriek is. Wat verschilt, is de invulling. Een horecazaak met veel gasten en een keuken heeft andere risico’s dan een kantoor met tien medewerkers. Daarmee verschilt ook de BHV-organisatie.

Een paar situaties vragen extra aandacht:

Een bedrijfsverzamelgebouw. Werkgevers in hetzelfde gebouw mogen samen één BHV-organisatie opzetten. Maak dan duidelijke afspraken over wie wat doet.

Een bouwplaats. Elke werkgever op de bouwplaats blijft zelf verantwoordelijk, maar de coördinatie ligt meestal bij de hoofdaannemer.

Veel bezoekers. Kunnen er veel mensen tegelijk aanwezig zijn, dan kan naast de BHV ook een gebruiksmelding bij de gemeente nodig zijn.

Veelgestelde vragen

Is BHV verplicht?

Ja, voor elke werkgever met personeel. Artikel 3 van de Arbowet verplicht tot maatregelen voor eerste hulp, brandbestrijding en evacuatie. Artikel 15 verplicht de werkgever om daarvoor een of meer werknemers aan te wijzen als bedrijfshulpverlener.

Vanaf hoeveel werknemers is BHV verplicht?

Vanaf de eerste werknemer. De verplichting geldt voor elke werkgever, ongeacht de grootte. De directeur of eigenaar mag zelf BHV’er zijn, als iemand anders het overneemt wanneer hij er niet is.

Hoeveel BHV'ers heb je nodig?

Dat staat niet in de wet. Het aantal volgt uit de risico’s in je organisatie, zoals die in de RI&E staan en uit factoren als de grootte en indeling van het gebouw, het aantal aanwezigen en hoe snel de hulpdiensten er zijn. Er moeten op elk moment genoeg BHV’ers aanwezig zijn, ook tijdens vakanties en ploegendiensten.

Is een BHV-plan verplicht?

De Arbowet noemt geen plan bij naam, maar werknemers moeten wel weten hoe de BHV is georganiseerd. De Arbeidsinspectie gaat er daarom van uit dat dat is vastgelegd, in veel gevallen schriftelijk. Bij grotere organisaties verwacht ze een uitgewerkt BHV-plan.

Wat gebeurt er als je geen BHV hebt geregeld?

De Nederlandse Arbeidsinspectie controleert of de BHV op orde is. Schiet die tekort, dan kan de inspecteur handhaven, bijvoorbeeld met een eis tot naleving. Daarnaast heb je bij een incident niemand die eerste hulp verleent of de ontruiming leidt tot de hulpdiensten er zijn.

Is BHV ook verplicht in de horeca?

Ja, net als in elke andere sector met personeel. Er gelden voor de horeca geen aparte BHV-regels. Wel bepalen de risico’s, zoals veel gasten, een keuken en wisselende bezetting, hoeveel BHV’ers je nodig hebt en waarop ze getraind moeten zijn.

Ilse
Instructeur

Je BHV op orde brengen?

Wij helpen je met het opleiden van BHV'ers, het oefenen en het vastleggen van je BHV-organisatie.